Gotowy na zimę? Zimowanie motorówki – część 1

Jest wiele opinii i metod przygotowania motorówki do zimowania. Jak przygotować poprawnie łódź na zimę? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie na podstawie własnych doświadczeń i dobrych praktyk. 

W tym poradniku skupimy się tylko na motorówkach, w następnym artykule z tej serii przedstawimy jak przygotować żaglówkę na zimę. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ostatnie obowiązki na wodzie
  • Jak bezpiecznie wyciągnąć motorówkę z wody?
  • Co zrobić krok po kroku, aby uniknąć problemów w następnym sezonie.
  • Czym i jak myć łódź z porostów oraz życia morskiego?
  • Jakie podzespoły należy regularnie serwisować?
  • Pozostawienie motorówki w wodzie

Ostatnie obowiązki na wodzie

Zanim wyciągniemy łódź z wody:

  • upewnij się, że wyjąłeś z niej wszystkie niepotrzebne rzeczy – zawsze będzie trochę lżej
  • jeśli nie będziesz musiał używać silnika – odepnij go od akumulatora
  • zabezpiecz wszystkie elementy, które mogą się wywrócić, zamknij dokładnie szafki i bakisty
  • przygotuj olinowanie, jeśli będziesz wciągał łódź na przyczepkę
  • zajmij odpowiednią pozycję do wjazdu przyczepką przy miejscu do slipowania
  • poproś kogoś o pomoc – zawsze lepiej mieć dodatkową parę rąk do pomocy

Jak bezpiecznie wyciągnąć motorówkę z wody?

Slipowanie

Wymienia się dwie najpopularniejsze metody czyli slipowanie oraz przy użyciu dźwigu. Każda ma swoich zwolenników, ale bardziej od sympatii rozważa się je względem aspektów technicznych. 

W kwestii slipowania łodzi motorowej sprawa jest generalnie prosta. Należy znaleźć miejsce, które jest bezpieczne oraz zgodne z prawem. Mariny udostępniają swoje slipy, czyli “zjazdy” pozwalające bezpiecznie wjechać do wody samochodem z przyczepką. 

Rekomenduje się, aby do slipowania używać samochodów z napędem na 4 koła. Też z praktyki, warto wymienić tutaj, że lepiej jeśli samochód jest “nieco cięższy”, masywniejszy. 

Miejsca slipowe w marinach często kosztują. Są to niewielkie opłaty w wysokości na ogół nie przekraczającej 100 złotych. Zaleca się oczywiście uprzedni kontakt z obsługą portu, aby ustalić datę i godzinę, coby nie nałożyło się zbyt wielu chętnych w tym samym czasie. 

Dźwig

Opcja druga, czyli przy użyciu dźwigu to procedura nieco bardziej skomplikowana. W przypadku motorówek i tak jest sporo łatwiej niż w przypadku łodzi żaglowych. 

Raczej niewiele osób posiada samochód wyposażony w dźwig HDS, więc tu również wspieramy się usługami mariny. I tak samo jak w przypadku slipowania – tak samo odpowiednio wcześniej dajemy znać o chęci skorzystania z dźwigu tak, aby zająć swoje miejsce w kolejce i mieć pewność, że osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, będzie wtedy dostępna. 

Jest to dużo prostsza opcja, gdyż nie wymaga aż tak dużo naszej ingerencji. Najczęściej po wyciągnięciu motorówki z wody, dźwigowy kładzie ją na naszej przyczepie zapiętej do samochodu. I gotowe.

Koszt dźwigu często jest uzależniony od wagi łodzi, jej długości i w niektórych miejscach od daty. W sezonie letnim ceny mogą być nieco wyższe. Na ogół cena za taką usługę zaczyna się od 200 złotych, a górna granica może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.  

Co zrobić krok po kroku, aby uniknąć problemów w następnym sezonie.

Przede wszystkim – należy zadbać o dokładne wyczyszczenie i osuszenie występowania wody. Oczywiście nie chodzi tu o takie miejsca jak instalacja wodna lub sanitarna, a bardziej o powierzchnie mieszkalne. 

Na początek rekomendujemy dokładne wietrzenie łodzi. Otwarcie wszystkich możliwych luków, bulaji oraz okien i okienek. Nie wspominając o podstawach czyli sztorcklapie lub otwarciu bakist oraz dokładne odkurzenie i umycie ich. 

Mycie bakist i ich zabezpieczenie to obowiązek, który odpłaci się unikaniem nieprzyjemnych zapachów oraz pozytywnie wpłynie na przechowywany w nich sprzęt. Aby skutecznie doprowadzić bakisty do stanu nowości sugerujemy kolejno – odkurzenie oraz/lub zamiatanie kurzu i brudu, następnie przemycie wodą, a na koniec użycie preparatu Lugia Perfect Plastic.

Czym i jak wymyć łódź z porostów oraz życia morskiego?

Najszybszą metodą, choć nie zawsze najbezpieczniejszą, jest użycie myjki ciśnieniowej. Dlaczego nie jest to najbezpieczniejsze? Otóż jeśli mamy świadomość, że łódź jest w złym stanie i może mieć mocne ubytki w laminacie, lub mamy przypuszczenie dziury lub jej zaczynu – zbyt mocne ciśnienie może tylko pogorszyć sprawę.

Natomiast jeśli wiemy, że łódź jest w dobrym stanie – śmiało warto użyć myjki ciśnieniowej. 

Jeśli natomiast nie mamy możliwości skorzystania z myjni, warto zaopatrzyć się w szczotkę z nieco twardszym włosiem oraz sporo czasu. Niestety będzie to żmudna robota i bardzo czasochłonna. Nie wspominając, że także brudna. 

Są również osoby, które praktykują stosowanie szamponów do mycia dna. W tym przypadku – jeśli macie sprawdzone rozwiązanie – warto z niego skorzystać. 

Jako że jesteśmy producentem chemii do mycia jachtów, jedyne co na tym etapie możemy zdradzić, to że takie szampony zawitają w naszej ofercie już w pierwszym kwartale 2023 roku. 🙂 

Jakie podzespoły należy regularnie serwisować?

Koniec sezonu letniego i okres zimowania to jest dobry czas aby zająć się serwisowaniem podzespołów. To co ewidentnie warto wziąć pod uwagę to jest serwis silnika. 

Niezależnie czy jest to silnik zaburtowy czy stacjonarny, w obu przypadkach serwis jest zalecany. Co ważne część prac związanych z silnikiem jesteśmy w stanie wykonać sami, bez potrzeby specjalistów, których ceny potrafią być naprawdę wysokie. 

Aby zadbać własnymi siłami o silnik i układ paliwowy, warto do zbiornika z paliwem użyć stabilizatora (oczywiście zgodnie z zaleceniami dla naszej jednostki oraz tym co podaje producent). Dzięki stabilizatorowi układ paliwowy będzie zdrowszy, ze względu na zapobieganie utlenianiu się paliwa. 

Pamiętaj aby po tej akcji uruchomić silnik na kilka minut aby mieszanka dokładnie rozprowadziła się po całym układzie. 

Zależnie od modelu silnika warto również wziąć pod uwagę wymianę filtru paliwa oraz wymienić olej silnikowy i/lub w spodzinie. 

Jest to część pierwsza poradnika. Dalsze będą pojawiać się już wkrótce.

Login