Historia piłki nożnej na Malcie

Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie, a także pasja wielu ludzi na Malcie, malowniczym archipelagu na Morzu Śródziemnym. Sport ten pojawił się na wyspach maltańskich w połowie XIX wieku, podczas rządów brytyjskich, kiedy to był jeszcze nowością również w samej Anglii. Dla żołnierzy stacjonujących na Malcie była to forma rozrywki i odskocznia od codziennego życia.

Narodziny Piłki Nożnej na Malcie

W 1890 roku brytyjscy żołnierze regimentu „St. Margaret” założyli pierwszy klub piłkarski na Malcie, który otrzymał nazwę St. Margaret. Dziesięć lat później, dokładnie 13 maja 1900 roku, odbył się pierwszy oficjalny mecz piłkarski na Malcie między drużynami St. George’s i Florianą, co można uznać za symboliczny początek historii maltańskiej piłki nożnej. Warto dodać, że Floriana to klub istniejący do dziś i jest jednym z najważniejszych na Malcie.

W 1910 roku rozgrywki piłkarskie na Malcie, które do tej pory były nieformalnymi spotkaniami na poziomie amatorskim i półprofesjonalnym, zostały zastąpione przez regularne ligowe rozgrywki. Maltański Związek Piłkarski, znany jako Malta Football Association (MFA), został założony w 1900 roku i miał znaczący wpływ na rozwój piłki nożnej na wyspach. Wcześniej był on zależny od The Football Association.

Rozwój Maltańskiej Piłki Nożnej

Pierwszy sezon ligowy na Malcie odbył się w sezonie 1909/10 i wzięło w nim udział pięć drużyn: Floriana FC, Sliema Wanderers, St. Joseph’s United, Boys Empire League z Valletty oraz Malta University FT. Pierwszy mecz został rozegrany 20 lutego 1910 roku na boisku Lyceum w Marsie.

Pierwsza liga piłkarska na Malcie, zwana Division One, była jedyną ligą do sezonu 1939–1940. W okresie międzywojennym kluby Sliema Wanderers i Floriana dominowały w lidze, zdobywając łącznie 20 z 21 możliwych tytułów mistrzowskich.

II wojna światowa przerwała rozgrywki ligowe na Malcie, ponieważ wielu piłkarzy zostało zaangażowanych w obronę wyspy na Morzu Śródziemnym. Po zakończeniu wojny, w sezonie 1944/45, liga została wznowiona z udziałem czterech drużyn, w tym Sliema Wanderers i Floriana.

W latach 50., 60. i 70. XX wieku piłka nożna na Malcie rozwijała się dynamicznie. W 1950 roku do rozgrywek dołączyło kolejne piętnaście klubów, w tym Birkirkara FC. Lata 80. przyniosły koniec dominacji Sliema Wanderers i Floriany, a Hibernians FC oraz Ħamrun Spartans zaczęły odnosić sukcesy.

W XXI wieku w Malcie nadal odnotowywano rozwój ligi piłkarskiej, a różnorodność klubów znacznie się zwiększyła. Kluby takie jak Valletta FC, Sliema Wanderers FC, Birkirkara FC i Hibernians FC były czołowymi drużynami. Jednak największą niespodzianką była wygrana Marsaxlokk FC w sezonie 2006/07.

Format Rozgrywek Piłkarskich na Malcie

Obecnie maltańska liga piłkarska składa się z kilku poziomów, zarówno męskich, jak i kobiecych rozgrywek. Na szczycie hierarchii znajduje się Maltese Premier League, której format zmieniał się w ciągu lat. W sezonie 2017/2018 w lidze biorą udział 14 klubów.

Ponadto istnieją Maltese First Division, Maltese Second Division i Maltese Third Division, które tworzą kolejne poziomy rozgrywek. Również w kategorii młodzieżowej rozgrywane są liczne ligi, w tym Youth League, Youth FA Under-17 i Youth FA Under-15.

Historia piłki nożnej na Malcie: Piłka Nożna Kobiet na Malcie

Piłka nożna kobiet również ma swoje miejsce na Malcie. BOV Women’s League to najważniejsza kobieca liga na wyspach, a rozgrywki młodzieżowe to Women’s U-19 League.

Rozgrywki Pucharowe

Na Malcie odbywają się również rozgrywki pucharowe, w tym Puchar Malty (FA Trophy) i Superpuchar Malty, który toczy się między mistrzem kraju a zdobywcą Pucharu. Dla kobiet istnieje również Women’s Super Cup.

Reprezentacja Malty

Historia reprezentacji Malty w piłce nożnej jest równie interesująca. Pomimo powołania MFA w 1900 roku, reprezentacja Malty nie brała udziału w rozgrywkach międzynarodowych aż do uzyskania niepodległości. Swój pierwszy oficjalny mecz rozegrała dopiero 24 lutego 1957 roku przegrywając z Austrią 2-3.

Piłka Nożna Amatorska i na Gozo

Poza profesjonalnymi rozgrywkami, na Malcie odbywają się także niezależne rozgrywki amatorskie, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Istnieją także ligi na wyspie Gozo, która posiada pewną autonomię w kwestii piłki nożnej.

Piłka nożna to nie tylko sport na Malcie, ale także część kultury i dziedzictwa tej fascynującej wyspiarskiej krainy. Rozwój tej dyscypliny na Malcie jest dowodem na to, że pasja do piłki nożnej jest uniwersalna i łączy ludzi na całym świecie.

Login