Jak zmienia się wartość jachtu w czasie?

Jak zmienia się wartość jachtu w czasie?

Kupując jacht, musisz liczyć się z tym, że później sprzedasz go taniej. Jednak to, jak dużo stracisz, zależy w dużej mierze od Twojego podejścia. Dzisiaj pokażemy, jak kształtuje się wartość jachtu motorowego w czasie, ile możesz stracić, a jakie aspekty pomogą Ci utrzymać cenę łodzi na satysfakcjonującym poziomie.  

W tym artykule:

  • Czy warto kupować nowy jacht?
  • Wykończenie, które dotyka ząb czasu
  • Stan techniczny — istotny element wartości jachtu
  • Czy sposób wykorzystania łodzi ma wpływ na cenę?
  • Wygląd zewnętrzny, który ma znaczenie.
  • Nie daj się zaskoczyć.

czy warto kupować nowy jacht

Czy warto kupować nowy jacht?

Zastosujemy tu naszą ulubioną odpowiedź…

To zależy. 

Z pewnością nie ma nic przyjemniejszego, jak pełna kontrola nad wyglądem i wyposażeniem łodzi. Wybór koloru lakieru, elementów wyposażenia, rodzaju obicia i udogodnień daje satysfakcję. Pozwala poczuć ekscytację. Jednak za ten luksus musisz zapłacić.

Ile?

Specjaliści oceniają, że około 25-30% wartości łodzi. O tyle właśnie obniży się jej cena w momencie, gdy opuści ona stocznię producenta. Im droższa, bardziej spersonalizowana i luksusowa, tym już na starcie tracisz więcej.  

Tak jak w przypadku samochodów, wartość jednostek pływających spada najbardziej w pierwszych 5 latach użytkowania — do poziomu 60% ceny początkowej.  Później tendencja ta spowalnia. Po ośmiu latach łódź warta jest ok. 50%.  

Dlatego specjaliści rynkowi polecają inwestycje w 3-5-letnie jednostki. Można je uznać jeszcze za całkiem nowe, ich stan techniczny jest zadowalający, a największy spadek ceny mają już za sobą. Taki jacht posłuży jeszcze co najmniej kilkanaście lat. Co więcej, przy dobrym użytkowaniu i właściwej pielęgnacji w ciągu kilku lat od zakupu strata przy sprzedaży będzie znikoma.  

Jednak nie tylko wiek jednostki wpływa na jej cenę. 

wykonczenie które dotyka zab czasu

Wykończenie, które dotyka ząb czasu

Jachty wymagają specjalnych materiałów i precyzyjnego wykończenia. Dotyczy to w szczególności drewna, które jest surowcem mało odpornym na wilgoć. Tak naprawdę tylko kilka jego rodzajów ma zastosowanie na łodzi. Są to głównie gatunki egzotyczne o podwyższonej odporności na trudne warunki atmosferyczne. 

Najlepiej sprawdzają się:

  • mahoń afrykański (najdroższa opcja wykorzystywana głównie w jachtach luksusowych);
  • framir;
  • sapela;
  • teak;
  • iroko.

Niestety prawo nie reguluje parametrów surowców używanych na łodziach. Daje to producentom pole do szukania oszczędności. Sięgają po mniej wytrzymałe gatunki drzew iglastych. Cierpi na tym jakość i wygląd jachtów. Małoodporne drewno wypacza się i deformuje. Z czasem elementy zaczynają odstawać od zaokrąglonych ścian, co wpływa na estetykę wykończenia.  

Lepiej postawić na jacht wykończony lepszą jakością materiałów. Daje to większą gwarancję utrzymania łodzi w dobrej kondycji na przestrzeni lat, a tym samym zmniejsza ryzyko znacznego spadku jej wartości rynkowej.  

Jeśli Twój wybór padł na tańsze opcje z elementami świerkowymi lub sosnowymi, warto częściej stosować zabiegi konserwacyjne i pielęgnacyjne przy użyciu specjalistycznych środków do łodzi.

Na czym jeszcze mogą oszczędzać producenci, a co później przełoży się na wartość jednostki używanej?

  • Stosują gorszej jakości surowce metalowe.
  • Wybierają mniej odporny laminat oraz lakier, który szybko traci swoją pierwotną barwę lub żółknie na słońcu.
  • Stosują większe ilości silikonu, które maskują szczeliny pomiędzy meblami w kabinie a ścianami.

stan techniczny jachtu

Stan techniczny — istotny element wartości jachtu w czasie

Pod tym szerokim pojęciem ukrywa się zarówno brak istotnych uszkodzeń, wad produkcyjnych, jak i stan silnika, śruby, czy całego układu sterowniczego.  

Z pewnością drobne zarysowania na kadłubie nie mają znaczenia dla ogólnej wyceny i spadku wartości jachtu w czasie, jednak poważnie uszkodzona struktura laminatu, a nawet przerwanie jego ciągłości już tak. Nieprawidłowa naprawa może bowiem prowadzić do postępującej degradacji materiału pod warstwą izolacyjną. 

Jeszcze większy wpływ na cenę łodzi ma jej serce — czyli silnik. Uszkodzony w znacznym stopniu może utrudnić lub nawet uniemożliwić sprzedaż. Koszty zakupu i wymiany na nowy lub używany, ale w lepszym stanie kształtują się na poziomie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Tymczasem ogólnie zły  stan techniczny może obniżyć wartość rynkową jednostki pływającej nawet o 10-25%.  

Jeśli jesteś kupującym, sprawdź każdy element. Polecamy skorzystać z obecności mechanika specjalizującego się w naprawach jednostek wodnych lub innego pasjonata z dużym doświadczeniem, który jest w stanie ocenić tego typu elementy. Możesz też wynająć profesjonalnego rzeczoznawcę.

Natomiast dla posiadaczy jachtów mamy jedną radę. 

Dbajcie o nie. 

Systematyczne przeglądy zgodne z wymogami prawa mogą być niewystarczające. Stan techniczny warto sprawdzić przed rozpoczęciem i po zakończeniu każdego sezonu i od razu naprawić wszelkie usterki. 

sposób użytkowania jachtu

Czy sposób użytkowania łodzi ma wpływ na jej wartość rynkową?

Z jachtem jest podobnie jak z samochodem. Czarterowane jednostki trudniej sprzedać, a ich cena może być o kilka procent niższa niż tych wymuskane przez pasjonata.  

Dotyczy to zwłaszcza starszych, wysłużonych jednostek, po których szczególnie widać konsekwencje użytkowania przez niewprawnych i niedoświadczonych najemców. 

Gdy wygląd zewnętrzny ma znaczenie

Diabeł tkwi w szczegółach. 

Jachty są dobrem luksusowym. Inwestując niemałe kwoty, kupujący chcą mieć jednostkę zadbaną i lśniącą — nawet jeśli nie wyszła ona właśnie z linii produkcyjnej. 

Większość z nich kupuje oczami.  

To wygląd kabiny, kuchni, łazienki, czy skórzanej tapicerki pomaga nawet przez kilka lat zahamować spadek ceny łodzi. Brudne, poplamione i zniszczone wnętrze sprawi, że łódź może osiągnąć połowę ceny swojej bliźniaczej, ale zadbanej siostry.

Dlatego w użytkowanie jachtu warto dołożyć trochę troski. Specjalistyczne środki do czyszczenia łodzi lub kosmetyki do pielęgnacji np. elementów skórzanych zapewniają nie tylko czyste wnętrze. Chronią także przed działaniem soli i promieniowania UV. Minimalizują stopień blaknięcia kolorów lub żółknięcia białych fragmentów wyeksponowanych na słońce.  O tym, jak czyścić jacht i jakich błędów unikać pisaliśmy nieco wcześniej. 

Warto to robić nie tylko po to, by sprzedać łódź po korzystnej cenie, ale także, by każdy rejs był prawdziwą przyjemnością.  

nie daj sie zaskoczyc Lugia marine

Nie daj się zaskoczyć

Wpływ na cenę może mieć także:

Sposób zimowania

Stereotypowe myślenie zakłada, że zimowanie pod dachem utrzymuje łodzie w lepszej kondycji. Ich cena może być więc większa. 

Jednak w rzeczywistości, łódź przetrzymywać można w warunkach dobrych i złych zarówno w hangarze, jak i pod chmurką. Widać to głównie po wnętrzu. W złych warunkach we wnętrzu kabiny pojawi się pleśń i nieprzyjemny zapach. Natomiast metalowe, uszkodzone elementy zacznie dotykać rdza. 

Tak widoczny brak troski i właściwego przechowywania jachtu niszczy jego wizualną stronę. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować łódź na zimowanie i stosować się do sprawdzonych zasad. 

Moda

Rynek jachtów rządzi się swoimi prawami. Jednak jest w nim miejsce na design i modę godną włoskich i francuskich wybiegów. Popularność jednych modeli spada nieoczekiwanie. Na ich miejsce wskakują inne propozycje — nie zawsze prosto z linii produkcyjnej. 

Z pewnością sezonowy trend przekłada się na wartość używanego jachtu. Jednak jest to tak nieprzewidywalne i zmienne, że przy zakupie własnej jednostki, nie należy kierować się obecnymi preferencjami użytkowników.

lugia marine

Login