Najczęściej zadawane pytania dotyczące motorówek według Google

Najczęściej zadawane pytania

Każdy, szczególnie nowy w branży motorowodniackiej, jest świadom jak wiele zakamarków, kwestii technicznych oraz wiedzy trzeba posiąść by móc płynnie działać i korzystać z motorówek. Dziś odpowiadamy na najczęstsze pytania, jakie pojawiają się w Google po wpisaniu hasła “motorówka”. Postaramy się, aby było szybko, konkretnie i rzetelnie! 

W artykule znajdziesz odpowiedź na pytania takie jak:

  • Motorówka z OLX – czy to dobry pomysł?
  • Motorówka Chorwacja – jak ugryźć temat, jakie kwalifikacje potrzebne oraz jak wynająć łódź na wodach Adriatyku,
  • Motorówka cena – krótko i treściwie, co determinuje cenę motorówki, 
  • Motorówka pontonowa – czym jest, dla kogo i z czym się to wiąże
  • Motorówka bez patentu – czy tak się w ogóle da?

Zaczynajmy!

motorówki z OLX

Motorówka z OLX – czy to dobry pomysł?

OLX, Allegro czy Sprzedajemy to popularne w Polsce portale ogłoszeniowe, na których znajdziemy wiele motorówek na sprzedaż. Faktem jest, że rozpiętość ofertowa może być naprawdę duża – od nowych jednostek, jeszcze na etapie produkcji lub w roli ogłoszenia dealera, przez używane młodsze i starsze, kończąc na historycznych okrętach i jednostkach do remontu. Zakup motorówki to z reguły poważna sprawa, istotnym są oczywiście oględziny sprzętu przed podjęciem decyzji. O tym, o czym pamiętać kupując motorówkę możecie przeczytać w tym artykule.

Minusem portali ogłoszeniowych zapewne jest to, czego nikt nie lubi – brak podstawowych informacji, dopytywanie o szczegóły “na priv” lub telefonicznie lub ukrywanie wad, które mogą utrudnić lub znacząco pogorszyć korzystanie z nowego jachtu. Zawsze warto sprawdzić dokładnie podczas oględzin każdy najdrobniejszy element, aby mieć pewność co do jakości i ceny za nowy nabytek. 

Oprócz najpopularniejszych portali ogłoszeniowych warto rozważyć opcję komisów i rynek wtórny np. na grupach Facebook. Z własnego doświadczenia polecamy:

motorówki w chorwacji

Motorówka Chorwacja – jak ugryźć temat, jakie kwalifikacje potrzebne oraz jak wynająć łódź na wodach Adriatyku.

Aby legalnie móc żeglować/pływać po Adriatyku wystarczą polskie kwalifikacje. Polski patent Jachtowego Sternika Morskiego jest respektowany przez lokalne prawo. Oprócz tego należy posiadać certyfikat Radiooperatora UKF. Tyle i aż tyle, ponieważ taki zestaw uprawnień pozwala czarterować łodzie do 12 metrów długości. Kursy wraz z egzaminem trwają zazwyczaj 1-2 dni i mając podstawową wiedzę, popartą, choć niewielką praktyką są relatywnie proste do zdania. Można również pokusić się o zdobycie lokalnych uprawnień pod nazwą Voditelj Brodice w kategorii A lub B – w zależności od potrzeby. 

Prawdą też jest, że w wielu miejscach, szczególnie w mniejszych czarterowaniach Chorwaci przymykają oko na wiele kwestii prawnych. Odwrotnie się ma sytuacja, jeśli chodzi o sprawdzenie jachtu po powrocie do portu – te potrafią być bardzo dokładne. 

Chorwaci chętnie wynajmują jachty Polakom traktując ich jak odpowiedzialne i godne zaufania załogi. Procedura charteru jest prosta, w większości miejsc możliwa jest w języku angielskim oraz dzięki pośrednikom – możliwa jest także w języku polskim. 

Precyzyjny wykaz polskich uprawnień na wodach chorwackich znajdziecie tutaj.

ceny motorówek

Motorówka cena – co determinuje cenę motorówki?

Z ceną wiadomo jak jest – to zależy. Pewnie teraz myślisz ,,No, ale od czego?”
Ceny motorówek potrafią wahać się od kilku tysięcy do… no właśnie, nawet kilku miliardów dolarów. Aby dać jakikolwiek punkt odniesienia warto zauważyć kilka najważniejszych czynników determinujących cenę. Jest to przede wszystkim:

  • Rok produkcji 
  • Długość całkowita
  • Przeznaczenie łodzi 
  • Stan techniczny 
  • Stan wizualny 
  • Manufaktura / producent / renoma 

Warto zaznaczyć, że nie trzeba od razu wydawać fortuny na zakup łodzi. Dla początkujących – proste motorówki, z mniejszymi silnikami (do 20 km) będą całkowicie wystarczające, szczególnie do nauki. Niemniej jednak mierząc siły na zamiary, można założyć, że im nowszy, dłuższy i lepszy (w sensie stanu technicznego i wizualnego) będzie sporo droższy od łodzi, która z wodami jest za pan brat od 30-50 lat, wymaga remontu lub poprawek i jest stosunkowo niewielka. 

Dla przykładu: 

  1. Chcąc kupić łódź na ryby, mając na uwadze, że będzie pływała po jeziorach / rzekach i najlepiej gdyby pomieściła i sprzęt i dwóch “pasażerów” – dodatkowo z silnikiem 9.9 koni mechanicznych – to może być wydatek w okolicach 10-15 tysięcy złotych. 
  2. Łódź kabinowa, z silnikiem 50-75 koni mechanicznych, z kabiną oraz nieco bardziej rozbudowanym kokpitem oraz morskim zacięcie – będzie to już wydatek minimum 30-50 tysięcy złotych. 
motorowka ponotonowa, rib

Motorówka pontonowa – czym jest, dla kogo i z czym się to wiąże

Motorówka pontonowa to duże uproszczenie. Zapewne chodzi o RIBy lub pontony z silnikiem. Z grubsza, jest to opcja przede wszystkim dla pasjonatów wędkarstwa. Sprawdzi się genialne tam, gdzie jest możliwość łatwego “slipowania” z wybrzeża i nie jest wymagana specjalna infrastruktura (np. dźwig). Jest to również gwarancja szybkiego i sprawnego przemieszczania się (np. na przyczepie) oraz mobilności ze względu na niewielkie zanurzenie i relatywnie bardzo wytrzymałą konstrukcję. Również warto nadmienić, że pontony całkiem łatwo wchodzą w ślizg z odpowiednio dobranym silnikiem. Wybór silników jest całkiem spory ze względu na łatwą możliwość sterowania rumplem – co wyklucza potrzebę łączenia silnika z kierownicą. 

motorowka bez patentu

Motorówka bez patentu – czy tak się w ogóle da?

Zasadniczo tak. Bez uprawnień można sterować motorówką z silnikiem, którego moc nie przekracza 10kW czyli ~13.4 koni mechanicznych. Drugim “ograniczeniem” jest długość jednostki, mianowicie jeśli długość całkowita jest większa niż 13 metrów, silnik może mieć maksymalnie 75kW z ograniczeniem prędkości do 15km/h   

Według prawa przedstawia się to następująco: 

“Z dniem 16 października 2010 roku, weszła w życie ustawa

z dnia 25 czerwca 2010r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857), która wprowadza zmiany w uprawnieniach do pływania motorowymi jachtami spacerowymi (houseboatami):

„…Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrucyjnie do 15km/h. W przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga odbycia przez prowadzącego jacht szkolenia z zakres bezpieczeństwa na wodzie…”

Login