Twierdza Klis – czy warto odwiedzić?

Twierdza Klis, znana również jako Clisso, to imponująca forteca położona w miejscowości Klis nieopodal Splitu w Chorwacji. Forteca ta istniała już od czasów imperium rzymskiego i pełniła funkcję strzegącą przełęczy, łączącej wybrzeże Adriatyku z wnętrzem kontynentu. Przez wieki przechodziła przez różne okresy historyczne, znajdując się kolejno pod panowaniem Chorwatów, Węgrów, Wenecjan, Turków, Francuzów i Austriaków.

Historia twierdzy Klis jest bogata i burzliwa. W okresie XVI wieku była miejscem intensywnych walk z tureckimi najeźdźcami. Dzięki sprawnemu dowodzeniu diuka Petara Kruzica, twierdza przez 25 lat odpierała tureckie ataki. Jednak po śmierci Kružica w 1537 roku Klis został zajęty przez wojska osmańskie. W dalszych latach, m.in. w 1596 roku, twierdza przechodziła kilkakrotnie z rąk do rąk, w wyniku walk między Chorwatami a Turkami.

W XVI wieku Klis był jedną z najpotężniejszych fortec w regionie Dalmacji. Po zajęciu przez Turków, był pod ich kontrolą przez 111 lat, a Jadro stała się naturalną granicą między obszarem kontrolowanym przez Wenecję a tureckim Klisem. W 1648 roku, wenecka armia pod dowództwem Leonarda Foscolo zdobyła Klis po dziesięciodniowym oblężeniu, co było jednym z największych sukcesów Wenecji w Wojnie Kandyjskiej.

Twierdza Klis miała także swoje znaczenie w czasach Austro-Węgier i Francji, kiedy to pozostawała w rękach Wenecji do 1797 roku, a następnie była pod panowaniem Austrii. Po I wojnie światowej znalazła się w składzie Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a później Jugosławii. Po II wojnie światowej służyła garnizonom włoskim i niemieckim, a po wojnie wróciła do Jugosławii, by w 1990 roku stać się częścią niepodległej Chorwacji.

Obecnie twierdza Klis jest uznawana za jeden z cenniejszych zabytków Chorwacji. Ma długość 204 metrów, a w najwęższym miejscu szerokość 53 metrów. W systemie umocnień dominują konstrukcje wykonane przez Wenecjan i Austriaków. Mimo że niektóre budynki kompleksu uległy zniszczeniom, zachowały się bramy, kościół św. Wita (dawny meczet), mury, wieże oraz stanowiska dla artylerii i strzelców. Stan ruin pozwala na swobodne zwiedzanie, a dostęp do twierdzy jest możliwy oznakowaną drogą z Solina.

Zobacz także: Riwiera Makarska: Wyjątkowy rejs z Lugia Boats

Login