Wybieram łódź motorową – na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej motorówki?

Wybieramy łódź motorową – Kupno pierwszej motorówki nie jest łatwą sprawą. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko jej cenę, ale też przeznaczenie. Na zupełnie inną łódź spojrzysz, gdy marzy Ci się szybkość, zupełnie inny model przypadnie do gustu rodzinie. W dzisiejszym wpisie poruszamy aspekty, które wpływają na wybór pierwszej łodzi motorowej. 

W artykule:

  • Jak dopasować rodzaj łodzi motorowej do oczekiwań i potrzeb użytkowników?
  • Jaka łódź motorowa będzie najlepsza dla rodziny?
  • Łodzie dla zwolenników szybkości i adrenaliny
  • Motorówki jako funkcjonalny sprzęt do codziennego użytku
  • Czy specjalistyczne modele są dobre na pierwszą łódź?
  • Czy rodzaj silnika ma znaczenie przy wyborze pierwszej łodzi motorowej?
  • Jaka powinna być długość pierwszej motorówki?
  • Ile trzeba przeznaczyć na jej zakup?
  • Pierwsza łódź motorowa – nowa czy używana?
  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie łodzi używanej?

Jak dopasować łódź motorową do oczekiwań i potrzeb użytkowników?

Motorówki dzielimy na:

  • kabinowe;
  • otwartopokładowe;
  • wędkarskie;
  • do sportów wodnych;
  • RIB’y;
  • houseboaty. 

Nasz krótki przewodnik zaznajomi Cię z ich charakterystyką.

Łodzie kabinowe 

Uznawane są za najbardziej komfortowe. Jednak modele znacząco różnią się wielkością kabiny, unowocześnieniem i gadżetami. Podstawowe jednostki wyposażone są w stosunkowo niewielkie miejsce do spania oraz w toaletę. W bardziej przestronnych znajduje się dodatkowo salon, jadalnia i niewielki aneks kuchenny. Opcje Cabin i Walkaround Commander mają otwarty pokład z kokpitem oraz miejscem dla pilota. W droższych modelach Cruiser miejsce pilota również jest zadaszone. 

Motorówki otwartopokładowe

To niezwykle szeroka gama modeli. Znaleźć w nich można niewielkie łodzie jednopokładowe, które należą do najtańszych na rynku.

Nowsze i większe jednostki wyposażone są także w niewielką toaletę, która zwiększa komfort rejsu. 

W bardziej rozbudowanych i przestronnych modelach producenci umieszczają również mikroskopijną kabinę idealną na drzemkę. Jednak nie jest ona na tyle komfortowa, by zapewnić nocą długi, regeneracyjny sen. 

Łodzie wędkarskie 

Ich zaletą jest dobrze przemyślana budowa. 

Dopasowany kokpit umożliwia dostęp do wody z każdego miejsca na pokładzie. 

Dzięki dużej ilości schowków łódź staje się też magazynem pasjonata. Pozwala przechowywać sprzęt wędkarski poza domem, a w miejscu jego użytkowania.

Prosty design z minimalną ilością tapicerki, skóry i lśniących elementów poprawia funkcjonalność łodzi. Trudniej zarysować pokład czy porwać haczykami obicia. Takie modele są też łatwiejsze do czyszczenia.

Łodzie do sportów wodnych

Najbardziej efektowne wśród motorówek. Są zwrotne i szybkie. Zachwycają kolorami i detalami designu. Ich wyposażenie wzbogacone jest o:

  • linę do holowania sportowca;
  • zbiorniki balastowe, które tworzą fale odpowiednie dla zawodnika;
  • elementy do mocowania sprzętu sportowego. 

RIB’y

To modele mylnie uznawane za pontonowe. Podstawą jest stabilny kadłub w kształcie litery V wykonany z trwałego laminatu, czasami z lżejszych kompozytów lub z laminatu epoksydowego. Na kadłubie opierają się tuby pneumatyczne z PVC lub droższego, ale wytrzymalszego hypalonu. Zazwyczaj znajdują się na wysokości 10 cm nad wodą. Jej lustra dotykają jedynie od strony rufy. 

Ich zadaniem jest stabilizacja motorówki.

Umożliwiają też bezkolizyjne dojście do pomostu lub burty innej łodzi. 

Houseboaty

Są to opcje najmniej kojarzone z motorówkami. Wygodne i przestronne łodzie mieszkalne pozwalają na wielotygodniowe rejsy. Są wolne i mało zwrotne. Ich największą zaletą jest pełne wyposażenie. Posiadają przestronny salon, kuchnię, sypialnie i toaletę. 

Wybieramy pierwszą łódź motorową dla rodziny

Rodzice z dziećmi najchętniej stawiają na funkcjonalne kabinówki. Rozbudowane zaplecze w postaci kuchni i jadalni pozwala na wspólne spędzenie kilku dni bez konieczności cumowania. 

Mniejsze modele sprawdzają się w przypadku krótkich, weekendowych rejsów lub jednodniowych wypraw z niemowlakiem, który wymaga przewijania i cichego miejsca na drzemki.

Jeśli rodzina planuje jednodniowe wypady, dobrym rozwiązaniem są też motorówki otwartopokładowe wyposażone w toaletę. Dla nich polecane są także stabilne RIB’y.

Ta grupa docenia też houseboaty. Jest to opcja dla zwolenników długich rejsów lub nawet kilkumiesięcznej ucieczki od zgiełku miasta.

Jaka łódź motorowa dla zwolenników adrenaliny?

Pasjonaci szybkich ślizgów wodnych zachwycają się łodziami sportowymi oraz węższymi motorówkami otwartopokładowymi. Te modele szybko rozwijają duże prędkości. Są zwrotne i sterowne. Jednak bywają mniej stabilne. Nie polecane są amatorom. Na początku lepiej zdobyć doświadczenie na jednostkach o mniejszej wywrotności.

Należą do nich m.in. RIB’y – zwłaszcza te o kadłubie w kształcie szerszej litery V. Hybrydowe opcje świetnie sprawdzają się w ekstremalnych warunkach. Są zwrotniejsze i szybsze podczas dużego wiatru i większych fal. Zaawansowane modele (np. polskiej produkcji) posiadają też lepszy system odprowadzania wody  z pokładu (tzw. elephant trunk), co jest istotnym elementem przy łodziach otwartopokładowych. 

Motorówki jako funkcjonalny sprzęt do użytku codziennego

Łodzie silnikowe mogą też łączyć przyjemne z pożytecznym, jeśli mieszkasz nad większym akwenem. Będą fenomenalnym sposobem przemieszczania się z punktu A do punktu B, częściowo zastępując samochód. 

Najlepsze do tego celu są motorówki otwartopokładowe, najlepiej modele niewielkie, szybkie i zwrotne. 

Świetne są również stabilne RIB’y. W łodziach o długości 5 metrów zmieści się np. trzyosobowa rodzina. 

Czy specjalistyczne łodzie są dobre na pierwszą motorówkę?

Stosując robocze określenie “specjalistyczne”, mamy na myśli jednostki o wąskim zastosowaniu. Funkcjonalne i dopracowane łodzie wędkarskie, czy szybkie i zwrotne motorówki do sportów wodnych. 

Polecamy je tylko w sytuacji, gdy wykorzystywane będą zgodnie z przeznaczeniem. W przeciwnym wypadku nie pokażą wszystkich swoich możliwości, a inwestycja okaże się nietrafiona. 

Bezapelacyjnie zachwycą pasjonatów, dla których będą narzędziem do realizacji hobby.

Czy rodzaj silnika ma znaczenie przy zakupie pierwszej motorówki?

Wyróżniamy dwa typy łodzi:

  • z silnikiem wbudowanym;
  • z silnikiem zaburtowym. 

Każda opcja ma swoje wady i zalety.

Motorówki z silnikiem wbudowanymMotorówki z silnikiem zaburtowym
Cicha pracaŁódź łatwiejsza w obsłudze
Pełny dostęp do rufy jako platformy kąpielowejDostępność do silnika ułatwia jego naprawę zarówno we własnym zakresie, jak i przez mechanika, co zmniejsza koszty
Ekonomiczna praca silnikaMniejsza waga silnika 
Estetyczny wygląd łodziŁatwy montaż i demontaż
Silnik trudniejszy w obsłudzeGłośna praca
W przypadku awarii wymaga naprawy przez mechanika. Kosztowniejszy serwisBrak pełnego dostępu do rufowej platformy 
Ciężki silnik – trudniejszy do montażu i demontażuSilnik łatwo dostępny dla potencjalnych złodziei

Jaka powinna być długość pierwszej motorówki?

Długie łodzie motorowe dają projektantom większe możliwości. Kabinówki są przestronniejsze, bardziej komfortowe i w pełni wyposażone. Na łodziach odkrytych jest więcej miejsca na tapicerowane kanapy, czy ukrycie przestronnej, wygodnej toalety, a nawet mini barku. 

Jednak…

Są to opcje dla tych, którzy nie planują częstych zmian miejsca wodowania lub mieszkają blisko dużych akwenów wodnych. Koszty transportu łodzi przez przewoźnika mogą bowiem okazać się miażdżące. 

Tymczasem niewielkie jednostki łatwo przewieźć. Przy najmniejszych modelach można to zrobić we własnym zakresie.

Niezaprzeczalnie mniejsze łodzie są też tańsze. Będą więc świetnym wyborem na pierwszą motorówkę dla tych, którzy nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w samodzielnym sterowaniu. 

Ile trzeba przeznaczyć na pierwszą motorówkę?

Rozpiętość cenowa jest duża. 

Najtańsze otwartopokładowe motorówki używane dostępne są już od kilkunastu tysięcy złotych. 

Ceny starszych kabinówek np. z lat 70. zaczynają się od około 20-30 tys. złotych. Zazwyczaj niska cena związana jest jednak z gorszym stanem technicznym. Ich remont to duża inwestycja, zwłaszcza jeśli renowacji nie jesteś w stanie przeprowadzić samodzielnie. 

Naszym zdaniem na uwagę zasługują RIB’y. Nowe modele dostępne są już za 30 tys. złotych. 

O ile dolną cenę nietrudno wyznaczyć, o tyle górna granica jest nieprzewidywalna. Rozbudowane łodzie motorowe kosztują kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Pierwsza łódź motorowa – nowa czy używana?

Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz. 

Jeśli jest on ograniczony, a Ty nie masz jeszcze doświadczenia w sterowaniu, polecamy używane, kilkuletnie opcje. Taka pierwsza łódź motorowa:

  • pozwoli Ci sprawdzić, czy model, rodzaj i wyposażenie spełnia oczekiwania Twoje i pozostałych użytkowników;
  • będzie niezastąpionym poligonem doświadczalnym, który umożliwi Ci zdobycie niezbędnej wprawy;
  • będzie dobrą inwestycją, w której skumulujesz pieniądze, zanim odłożysz kwotę na wymarzoną, nową jednostkę. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łodzi używanej?

Przede wszystkim skup się na silniku oraz śrubie obrotowej. Dobrze jest wykonać jej test poza akwenem. Jeśli nie rusza się ona w jednej osi, może to wskazywać na uszkodzony lub wadliwy silnik. To sygnał do jego dalszej weryfikacji. 

Przyjrzyj się też kadłubowi zarówno na zewnątrz, jak i od strony pokładu. Sprawdź, czy nie ma istotnych uszkodzeń oraz rdzy.

Jeśli to możliwe, zweryfikuj, czy nie dochodzi do wycieku płynów i oleju.  

Wykonaj też “jazdę próbną”. Ocenisz wówczas pracę silnika i sterowność jednostki.

Nie bez znaczenia są także względy formalne. Sprawdź, czy numery silnika i łodzi odpowiadają dokumentom. 

Zweryfikuj historię motorówki. Niestety zazwyczaj możesz liczyć tylko na uczciwość i prawdomówność sprzedawców. Wyjątkiem są jednostki importowane z USA. Płatne platformy np. Evincin pozwalają sprawdzić historię łodzi po numerze VIN . 

Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, która pozwoli Ci zweryfikować stan techniczny łodzi, skorzystaj z porad bardziej doświadczonych osób. 

Jak widzisz, to nie cena wpływa ostatecznie na wybór pierwszej łodzi motorowej. Najważniejsze jest to, jak i z kim będziesz spędzał na niej czas. 

Login